بخش ششم:


سال گذشته، جهت جايگزيني نفتکش هاي مرسدس بنز اکسور 1843LS و ولوو FH، شرکت ملي پخش اقدام به واگذاري و ثبت نام متقاضيان براي کشنده نفتکش جديد کشور نمود، نفتکش جديد از برند اسکانيا و مدل نه چندان دل پسند P400 انتخاب شده بود.
در حالي که انتظار مي رفت شرکت ملي پخش حمل بارهاي تدارکاتي نيروگاه هاي کشور را نيز به شرکت هاي حمل و نقل واگذار نمايد شرکت ملي پخش در حرکتي غير حرفه اي اقدام به ثبت نام متقاضيان براي واگذاري 1000 دستگاه کشنده نفتکش اسکانيا از مدل P400 نمود.
موارد قابل توجه: اين بار کشنده هاي نفتکش جديد نه تنها شامل پيمانکاران مي شد که به تک رانندگان نيز واگذار مي گرديد! يک بازگشت به عقب شديد از سوي شرکت ملي پخش.
اين طرح بيشتر شبيه طرح فروش کاميون بود تا طرح نوسازي ناوگان حمل مواد نفتي.
دوباره سر و کله ي تک پيماني ها پيدا شد، يک راننده يک نفتکش يک پيمان نامه و زحمات مديراني چون آقاي فريد عامري در شکل دادن به يک حمل و نقل مدرن دوباره ريزش نمود.
مورد دوم گذاشتن يک حق انتخاب در مقابل متقاضيان، البته جمله قبلي کاملا اشتباه است يک حق انتخاب که حق انتخاب نمي شود. هر چند از مشکلات واردات کاميون از اروپا نمي توانيم گذر کنيم اما گزينه هايي چون کلاس G اسکانيا نيز در دسترس بود.
مورد سوم خود کشنده نفتکش واگذاري است: کشنده ي کوچولوي اسکانيا P400 که همه آن را يک کاميون باري مي شناسند و در کلاس بندي محصولات اسکانيا نيز به اين نکته اشاره شده است.
به گفته ي مدير يکي از پيمانکاران بزرگ کشور از منطقه يزد: اين يک کشنده از من در آورديه، خب مشخصاً اين کشنده را اسکانيا از خودش درآورده ... در همان جلسه همه حاضر بودند پول بيشتري بدهند ولي کلاس G را تحويل بگيرند اما ظاهراً شرکت ملي پخش تصميمش را گرفته بود.
اين کشنده ساخت هلند که يکي از کارشناسان قديمي شرکت فروشنده در نمايشگاه حمل و نقل سال قبل شديداً اصرار داشت که سوئدي هست از کابين قديمي هاي لاين بهره مي برد و فاقد کابين جديد استريم لاين است که مصرف سوخت کمتري دارد، فاقد يخچال، راديو پخش و تک تختخواب بوده و طرح آيينه هاي کناري هم به قبل از سال 2005 بر مي گردد.
پيشرانه اما خروجي قابل قبولي دارد، از حيث گشتاور پيشرانه DC13-103 اين کشنده از پيشرانه استراليز 430، اکسور 1843 و حتي اسکانيا R420 هم قوي تر است.
جعبه دنده از سري اُپتي کروز نيمه خودکار است که به نسبت کشنده اسکانيا R420 يک گام به عقب برداشته است، اين جعبه دنده 12 سرعته داراي 2 دنده کرال و به نرم افزار هاي Economy و Power مجهز مي باشد.
کشنده نفتکش P400 از حيث ايمني با دارا بودن ريتاردر هيدروليکي و ترمز اگزوز با گزينه هاي دستي و اتومات در مجموع در رديف بهترين هاي اين کلاس قرار دارد.
يک نکته جالب توجه اين بود که در قرارداد فروش تريلر تانکر ذکر گرديده که تانکر با لوگوي شرکت نفت فروخته و تحويل خريدار مي گردد، ولي در عمل ديديم که لوگوي شرکت فروشنده بر روي تريلرهاي تانکر نقش بسته است!.
در شماره قبل و اين نوشتار به صورت فشرده با واگذاري کشنده نفتکش از سوي شرکت ملي پخش آشنا شديم، اول از همه بايد سيستم لوله کشي کامل بين انبارهاي نفت و جايگاه ها در اولويت و مورد توجه قرار بگيرد و بعد با وجود تلاش چند تن از کارشناسان حمل و نقل زميني شرکت ملي پخش بايد اذعان داشت که مي توانستيم مسيري را که به سمت سيستم شرکت مالکي آغاز کرده بوديم را به شکلي بهتر ادامه دهيم.
اگر سيستم حمل و نقل مواد نفتي در کشورمان تماماً شرکت مالکي بود مشکلات تامين و واگذاري نفتکش ها که بسيار پر هزينه و وقت گير است را نداشتيم و نفتکش هاي مدرن تري را در ناوگان جاده اي خود مشاهده مي کرديم.
نوشته: عماد احمديوسفي

Add comment


Security code
Refresh

بنز تک، کاميون تک تو شهر ما خيلي کم مي‌شد بنز تک باري پيدا کرد، بيشترين تعداد بنز تک را مي‌شد در فسا و مرودشت يافت،...
وقتی دارم توی شلوغی های شهر قدم میزنم وسط این ازدحام احساس غریبی بهم دست میده، شور و شوق عجیبی که توی وجود همه هست،...
مرد بزرگی که رفت با تقدیم هزاران محور درود و احترام به روح شادروان جعفر ایرانپور مرد بزرگی از میان ما رفت، در...
نسل جديد کاميون هاي اسکانيا، برنده جايزه کاميون بين المللي سال 2017 نسل جديد کاميون هاي اسکانيا توسط 25 روزنامه...
Volvo FH16-750 در اين سال ها هر جا صحبت از قوي ترين کاميون به ميان آمده اين نام FH16 ولوو بوده که در ذهن برجسته شده...
کناره هاي جاده روشن است به رنگ طلايي رنگ خورشيد انگار خورشيد از دل خود راهي را براي عبور باز کرده دست تنهايي مسافر...
شرکت کاميون سازي مرسدس بنز آلمان و LEGO Group در يک همکاري و سرمايه گذاري مشترک موفق به ايجاد يک چند وجهي جديد از...
رانندگان نفتکش با کلمه اِي دي آر کاملاً آشنا هستند، اِي دي آر مخفف اگريمنت دانجريوس رُود يا به عبارت کامل تر...
مرسدس بنز آکتروس بلک اديشن بي ترديد يکي از زيباترين مدل هاي اکتروس در طول 20 سال گذشته عرضه نسخه ويژه اي به نام...
رهبر آينده ولوو
شرکت کاميون سازي ولوو سوئد هر ساله از ميان مديران زن زير 36 سال خود يک نفر را به عنوان نفر برتر انتخاب و...
اندیشه جهانی، برندی جهانی
ولوو به عنوان يکي از قديمي ترين شرکت هاي فعال در بخش موتورهاي دريايي از سال 2001 مالکيت ...
دیدگاههای کامیونی مرسدس بنز
شايد براي شما هم اين سوال پيش آمده که آيا مرسدس هم وارد بازي افزايش اسب بخار خروجي موتور هايش خواهد شد يا خير؟
خودنمایی سلطان
کارخانه سازنده کاميون اسکانيا سوئد مدل جديد خود را با موتور V8 و حداکثر قدرت 730 اسب بخار و گشتاوري فوق العاده 3500 نيوتن متر روانه بازار کرد....
تریلرها
يک تريلر خوب به اندازه ي يک کاميون در بالابردن کيفيت حمل و نقل، ايمني جاده اي و حتي آسايش رانندگان نقشي مهم و حياتي دارد...
روز ملی رانندگان
نيازي نيست در مورد اهميت حمل و نقل در شکوفايي اقتصادي يک کشور مطلبي بنويسيم، اينکه حمل و نقل به عنوان يکي از شاخص هاي مهم توسعه و پيشرفت ...
جادوی روزگار
وقتی دارم توی شلوغی های شهر قدم میزنم وسط این ازدحام احساس غریبی بهم دست میده، شور و شوق عجیبی که توی وجود همه هست...