تمام روزهاي سال، روز ملي رانندگان کاميون

نيازي نيست در مورد اهميت حمل و نقل در شکوفايي اقتصادي يک کشور مطلبي بنويسيم، اينکه حمل و نقل به عنوان يکي از شاخص هاي مهم توسعه و پيشرفت تا چه اندازه نقش حياتي و کليدي در حرکت چرخ اقتصاد يک کشور، در اشتغال افراد و حتي ارزآوري دارا مي باشد. اما حمل و نقل نيز به عنوان يک صنعت از اجزا و بخش هاي مختلفي تشکيل شده که هر کدام از آنها مکمل ديگري هستند و بدون عملکرد مناسب يکي از اجزا افت کيفيت در کل مجموعه را شاهد خواهيم بود. يکي از ارکان مهم صنعت حمل و نقل رانندگان کاميونها هستند اما آيا با وجود اهميت فراوان کار رانندگان کاميون تا امروز قدردان زحمات اين قشر زحمتکش بوده ايم؟

به نظر نگارنده به جاي يک روز خاص و نامگذاري آن بنام رانندگان کاميون، بهتر است در تمام طول سال سعي در جبران نمودن گوشه هايي از تلاش هاي شبانه روزي اين عزيزان داشته باشيم. در زير نکات و پيشنهاداتي را بيان مي کنیم به اين اميد که شروع حرکت بزرگي در احترام گذاشتن واقعي و ارج نهادن به کار رانندگان کاميون در کشور باشد.
* پليس محترم راهور هنگامي که يک کاميون را به دليل نقض مقررات رانندگي متوقف مي کند حتي پس از بردن کاميون به پارکينگ، با شيريني و چايي از راننده آن پذيرايي و حتي مکان استراحت براي آنان نيز فراهم نمايد و اين مسئله در مورد رانندگاني که مثلاً 1000 کيلومتر راه را از بندرعباس تا کاشان را طي کرده اند و با خستگي جسمي و روحي بيشتري روبرو هستند توجه بيشتري را مي طلبد.
* پليس راهور با کاهش هزينه هاي شماره گذاري براي کاميون هاي داراي ايمني بالا خريداران را به خريد کاميون هاي ايمن تر ترغيب نمايد.
* مديران صنايع و معادن مختلف کشور در پايان هر سال به رانندگاني که محموله هاي آنها را برايشان آورده به همان ميزاني که به کارمندان خود پاداش مي دهند به چند تن از رانندگان به عنوان نماينده هاي جامعه رانندگان عيدي پرداخت نمايند و هنگام مسافرت بين شهري با توقف در پارکينگ هاي جاده اي به سراغ راننده هاي کاميونها رفته و با يک تشکر زباني از زحماتشان قدرداني کنند.
* شرکت هاي حمل و نقل از پذيرفتن محموله هاي شرکت ها و کارخانجاتي که حداقل امکانات رفاهي از جمله سرويس بهداشتي، نمازخانه، حمام با آب گرم و غذا را در اختيار رانندگان قرار نمي دهند خودداري نمايند.
* اداره کل پايانه هاي استانها نه در شعار بلکه عملاً در جاده هاي بين شهري با احداث سرويس بهداشتي، حمام آب گرم، خوابگاه، نمازخانه و تلفن راه دور سعي در کاهش خستگي رانندگان داشته باشند.
* سازمان آتش نشاني با فرستادن ماموران خود به پايانه ها اقدام به تحويل رايگان کپسول هاي آتش نشاني به کاميون هاي فاقد آن ( مخصوصاً کاميونهاي قديمي ) و کپسول هاي فاقد اعتبار نيز به رايگان شارژ نمايد.
* اورژانس و امداد جاده اي ضمن تشکر حضوري از رانندگان کاميون با توزيع جعبه کمک هاي اوليه کامل در ميان آنها قدم مفيدي در حفظ سلامت و بالابردن کيفيت کاري رانندگان بردارد.
* کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي با تصويب قوانيني از ورود وسائل نقليه سنگين از هر نوع برندي و از هدر رفتن سرمايه هاي مردم با خريد کاميون هاي بي کيفيت جلوگيري به عمل آورد، مثلاً براي صدور مجوز فعاليت يک شرکت واردات کاميون، ابتدا آن شرکت را ملزم به ساخت حداقل 20 نمايندگي خدمات پس از فروش در سراسر کشور با استاندارد هاي بالا نمايد، محصولات مختلف شرکت مذکور قبل از فروش در بازار توسط يک تيم فني قوي ، چند تن از رانندگان فني کشور، تيم فني سازمان محيط زيست، تيم فني پليس راهور و خودرونويس هاي کشور مورد آزمايش و بررسي دقيق قرار بگيرد و نتايج آن در اختيار کميسيون صنايع و معادن قرار بگيرد، حتي در صورت تشخيص کارشناسان کاميون مورد نظر به مراکز تست ايمني در اروپا ارسال و نتيجه آزمايشات نيز در اختيار عموم قرار بگيرد و پس از بدست آمدن نتايج مثبت مجوز فروش براي آن صادر نمايد.
* سازمان تامين اجتماعي هزينه هاي بيمه رانندگاني که ساليان دراز با کاميون هاي شخصي کار کرده اند را متقبل و با کاهش زمان فعاليت مفيد يک راننده به 10 سال نوعي از احترام واقعي و عملي را به نمايش بگذارد.
* گمرک کشور با کاهش تعرفه واردات کاميون و قطعات آن براي کاميون هاي مجهز به سیستم های ایمنی هوشمند اين امکان را فراهم نمايد تا فروشندگان کاميون در کشور بدون داشتن عذر و بهانه کاميون هاي خود را به این سیستم ها و بدون يک ريال افزايش قيمت در اختيار متقاضيان قرار دهند و اين طرح بطور خودکار در کنار افزايش قابل توجه ايمني براي رانندگان در دراز مدت نيز سود بيشتري را براي کشور در مقايسه با چند درصد تعرفه گمرکي در برخواهد داشت.
* خودروسازان داخلي يکروز در سال را با برگزاري جشنواره هايي خدمات ويژه اي را به رايگان به خريداران محصولات خود ( کاميون هاي داراي گارانتي و غير گارانتي ) ارئه نمايند و با فرستادن نماينده هاي استاني خود به پايانه هاي حمل بار و تشکر حضوري بابت انتخاب محصولاتشان و با دادن هديه اي هر چند ناقابل مانند کتابهاي آموزشي، چراغ شارژي، بسته هاي کوچک لامپ و فيوز و ... از آنها قدرداني نمايند.
* روزنامه نگاران کشور همواره ارتباط خود را با اين عزيزان حفظ و نظرات و مشکلات اين عزيزان را منتقل و در اختيار مسئولان مربوطه قرار دهند.
* سازمان تربيت بدني با ايجاد سالنهاي کوچک و کم هزينه ورزشي در پايانه هاي سراسر کشور مانند سالنهاي تنيس روي ميز و قرار دادن دستگاههاي مختلف ورزشي در ايجاد نشاط و سلامتي رانندگان نقش مثبت و موثري بعهده بگيرد.
* هر ساله از سوي انجمن هاي صنفي رانندگان از تعدادي از رانندگان قديمي و با سابقه و تعدادي از رانندگان جواني که در طول سال عملکرد قابل قبولي در زمينه هاي رعايت مقررات رانندگي، مهار بار استاندارد، حفاظت از محيط زيست و کمک به مصدومان تصادفات جاده اي داشته اند تقدير شايسته اي صورت بپذيرد.
و ما به عنوان عضوي از اين جامعه همواره احترام رانندگان کاميون ها را بجا آوريم و در خود نهادينه کنيم که ارزش کار رانندگان کاميون به مراتب بيشتر از ميزان دستمزدي است که دريافت مي نمايند و فراموش نکنيم که تک تک اين رانندگان نقش موثر و مستقيمي در زندگي اقتصادي و اجتماعي ما دارند.

عماد احمديوسفي
بيست و چهارم اسفند ماه هشتاد و هشت

Add comment


Security code
Refresh

بنز تک، کاميون تک تو شهر ما خيلي کم مي‌شد بنز تک باري پيدا کرد، بيشترين تعداد بنز تک را مي‌شد در فسا و مرودشت يافت،...
وقتی دارم توی شلوغی های شهر قدم میزنم وسط این ازدحام احساس غریبی بهم دست میده، شور و شوق عجیبی که توی وجود همه هست،...
مرد بزرگی که رفت با تقدیم هزاران محور درود و احترام به روح شادروان جعفر ایرانپور مرد بزرگی از میان ما رفت، در...
نسل جديد کاميون هاي اسکانيا، برنده جايزه کاميون بين المللي سال 2017 نسل جديد کاميون هاي اسکانيا توسط 25 روزنامه...
Volvo FH16-750 در اين سال ها هر جا صحبت از قوي ترين کاميون به ميان آمده اين نام FH16 ولوو بوده که در ذهن برجسته شده...
کناره هاي جاده روشن است به رنگ طلايي رنگ خورشيد انگار خورشيد از دل خود راهي را براي عبور باز کرده دست تنهايي مسافر...
شرکت کاميون سازي مرسدس بنز آلمان و LEGO Group در يک همکاري و سرمايه گذاري مشترک موفق به ايجاد يک چند وجهي جديد از...
رانندگان نفتکش با کلمه اِي دي آر کاملاً آشنا هستند، اِي دي آر مخفف اگريمنت دانجريوس رُود يا به عبارت کامل تر...
مرسدس بنز آکتروس بلک اديشن بي ترديد يکي از زيباترين مدل هاي اکتروس در طول 20 سال گذشته عرضه نسخه ويژه اي به نام...
رهبر آينده ولوو
شرکت کاميون سازي ولوو سوئد هر ساله از ميان مديران زن زير 36 سال خود يک نفر را به عنوان نفر برتر انتخاب و...
اندیشه جهانی، برندی جهانی
ولوو به عنوان يکي از قديمي ترين شرکت هاي فعال در بخش موتورهاي دريايي از سال 2001 مالکيت ...
دیدگاههای کامیونی مرسدس بنز
شايد براي شما هم اين سوال پيش آمده که آيا مرسدس هم وارد بازي افزايش اسب بخار خروجي موتور هايش خواهد شد يا خير؟
خودنمایی سلطان
کارخانه سازنده کاميون اسکانيا سوئد مدل جديد خود را با موتور V8 و حداکثر قدرت 730 اسب بخار و گشتاوري فوق العاده 3500 نيوتن متر روانه بازار کرد....
تریلرها
يک تريلر خوب به اندازه ي يک کاميون در بالابردن کيفيت حمل و نقل، ايمني جاده اي و حتي آسايش رانندگان نقشي مهم و حياتي دارد...
روز ملی رانندگان
نيازي نيست در مورد اهميت حمل و نقل در شکوفايي اقتصادي يک کشور مطلبي بنويسيم، اينکه حمل و نقل به عنوان يکي از شاخص هاي مهم توسعه و پيشرفت ...
جادوی روزگار
وقتی دارم توی شلوغی های شهر قدم میزنم وسط این ازدحام احساس غریبی بهم دست میده، شور و شوق عجیبی که توی وجود همه هست...